Organic doesn’t have to break the bank!

by Amanda Hearn · 5 comments

Pin It

As I was rushing through the grocery store the other day I decided to snap a few photos of the items I was purchasing along with their non-organic counterparts and this is what I saw:


By buying organic I spent just $0.11 more than if I had purchased the non-organic versions of a total purchase of 1 lb of apples, 1 lb of grapes, 1 loaf of whole grain bread and 1 lb of bananas. Eleven cents!*
(If we want to get technical the loaf of organic bread was 4.3 cents per ounce cheaper than the non-organic and is a heavier loaf, making the organic total less expensive than the non-organic by $1.10 if we’re talking ounce for ounce – but considering all things item for item the non-organic came out $0.11 ahead.)

Obviously there are some items that are much more expensive when purchased organic, like meat for example – but I find that eating a more colorful diet limits my intake of meat, thus evening out over the course of a month. In addition, an organic diet generally goes hand in hand with limiting junk food items like chips, sodas and other snack foods that can rack up the grocery bill quickly.

While a completely organic diet may not be affordable for all, this snippet goes to show that it is completely reasonable to choose organic a good portion of the time without sacrificing savings. Stocking up on sale items and buying produce that is in season or on sale will further compound your savings and ability to buy organic foods that will limit pesticides and GMOs in your family’s diet.

What surprising pricing finds have you noticed in regards to organic vs. non-organic foods?

Like The Eco-Friendly Family on Facebook to get great green living tips & more!

{ 5 comments… read them below or add one }

Jane k November 4, 2012 at 4:54 am

Walmart is not considered green or Eco-friendly because their food comes from around the world and they throw stuff out all the time.

Reply

Amanda November 8, 2012 at 9:37 am

Thank you for sharing. These price pictures were taken at my local Kroger, but I do know what you mean about Walmart stores – they are not my favorite place to shop but when considering pesticide exposure my heart lies in the health effects on those who consume them, especially children. While I would prefer to support other stores, I would buy there if that was my only option.

Reply

Anonymous November 7, 2012 at 11:26 am

The apple picture is pretty misleading. Honey Crisp apples are one of the most expensive varieties & Galas are pretty cheap. Gala non-organics run about 97 cents a lb where organic Honey Crisps are $1.19 EACH (not sold by the lb.)

Reply

Amanda November 8, 2012 at 9:33 am

Apples are all sold by the pound at this store and the grape signs pictured here are not the same variety either – actually the only identical item is the bananas. For this post that isn’t really the idea though. The point of this post is that eating organic can be just as cost efficient as buying foods that contain pesticides. I plan to work on a more in-depth post on saving when buying organics – this just sort of struck me as I was zipping through the store – but thank you so much for weighing in!

Reply

Lilly a.k.a. Gentle Simplicity November 16, 2012 at 8:52 am

That’s right, if your budget is limited, and you want the best for your kid, do you have a privilege of choosing between Walmart apples and your local food coop? I think not. And many forget that.
The other day, a cashier at Walmart told me how choosing organic foods mattered for both the people and the environment. Nice. :)

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: